Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Heiko Maas újabb szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, de ellenezte az Északi Áramlat-2 építésének leállítását.
Heiko Maas német külügyminiszter szerdán újabb szankciókkal fenyegette meg Oroszországot Alekszej Navalnij ellenzéki politikus bebörtönzése miatt, ugyanakkor ellenezte az Északi Áramlat-2 gázvezeték építésének leállítását. A német szövetségi parlamentben (Bundestag) mondott beszédében
„Adott esetben ők azok, akik a karhatalom elnyomó fellépéséért felelősek, nem pedig annak a csaknem 150 európai cégnek a munkavállalói, amelyek többségében német vállalatok” – fűzte hozzá.
Maas egyben felhívta a figyelmet arra, hogy
a gázvezeték építésének leállítása milyen negatív következményekkel járna.
Oroszország és Kína teljes gazdasági elszigetelése azt eredményezné, hogy a két ország összefog és ezzel létrehozná a világ legnagyobb gazdasági és katonai szövetségét. Mint mondta, ez nem lehet a Nyugat stratégiája.
„Ezért ellenzem, hogy minden a hidat ledöntsünk Oroszországgal” – tette hozzá. A német diplomácia vezetője ellenezte, hogy Moszkvával szembeni szankciókat fogadjanak el az Európa Tanácsban, amelynek fő célkitűzése az emberi jogok védelme.
„Oroszország résztvétele az Európa Tanácsban azt jelenti, hogy orosz állampolgárok milliónak van hozzáférése a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB). Valóban vegyük el tőlük ezt a lehetőséget?” – vetette fel Maas.
német szakértők szerint Novicsok idegméreggel elkövetett merénylet után. Oroszországban január 23-án és 31-én, valamint február 2-án rokonszenvtüntetések voltak a hazatérése után azonnal letartóztatott, majd a felfüggesztett börtönbüntetése feltételeinek megsértése címén letöltendő szabadságvesztésre ítélt Navalnij mellett. Januárban több mint 11 ezer embert vettek őrizetbe a megmozdulásokon.
– jelentette a Der Spiegel német magazin az internetes oldalán.
Alekszej Navalnij tavaly nyáron Németországba utazott gyógykezelésre, miután sok nyugati ország szerint katonai méreggel megmérgezték Szibériában. Moszkvába való visszatérése után letartóztatták, és egy bíróság február elején 3 és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte arra hivatkozva, hogy megsértette a feltételes szabadlábra helyezése szabályait. Az ítélet miatt tüntetések voltak több orosz nagyvárosban, és a hatóságok sok embert őrizetbe vettek emiatt.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió, Nagy-Britannia és más országok hiába követelték a szabadon bocsátását. Heiko Maas német külügyminiszter Oroszország elleni büntető szankciók elrendelését helyezte kilátásba.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Jens Köhler